Четвер, 18.04.2024, 17:59
Вітаю Вас, Гість

Традиції сімейного читання.

     Освіта дитини починається з навчання читати і писати. І відбувається це здебільшого в родинному колі.

     У сім’ї прищеплюються любов до книги, отримання задоволення від процесу читання, звичка бути постійно з книгою й неможливість існування без неї.

     Дитина відчуває духовну єдність із родиною тільки тоді, коли батьки усвідомлюють взаємозв’язок між розвитком молодшого покоління і освітнім рівнем старшого покоління.

     Головна відмінність сімейного читання від інших його видів — класного, позакласного та домашнього — полягає у тому, що батьки, використовуючи книгу, починають по-справжньому займатися духовним розвитком своєї дитини, формуванням її особистості.

     Ось чому ми, бібліотекарі, звертаємося до вас, батьки: тільки спільними зусиллями ми зможемо відродити гарну традицію сімейного читання, тільки ви станете запорукою успішності ваших дітей, якщо надасте їм можливість долучитися до світових книжкових скарбів, що зберігають бібліотеки. І саме бібліотека володіє інформаційним потенціалом для задоволення різноманітних інтересів усіх членів сім’ї, а бібліотекарі порадять, які книги краще вибрати для читання. Але без вашої зацікавленості, бажання та ініціативи ми не зрушимо з місця.

     Існує думка про те, що вроджені здібності до читання у дітей виявляються лише у віці від 18 місяців до 3 років. А от психологи вважають, що прищепити любов до книги та читання можливо лише до 9 років. Пізніше це зробити складно, іноді практично неможливо.

     Постає питання: як розвинути у дитини любов до книги та читання?

    Ось декілька порад, які можуть стати у пригоді.

Десять порад, як зацікавити дітей читати.

  1. Зацікавлюйте дитину, показуючи їй, як вам подобається читати. Тримайте вдома велику кількість книг та журналів. Нехай ваша дитина побачить вас за читанням.
  2. Дайте дитині подивитись вашу книгу. Читайте її вголос або дозвольте дитині прочитати її вам. Визначте певний час і місце для читання.
  3. Регулярно відвідуйте бібліотеку. Розкажіть вашій дитині, як працює бібліотека і де дитина може знайти свої улюблені книги.
  4. Приносьте своїй дитині книги, які задовольняють її індивідуальні потреби, наприклад такі, як спортивні змагання, тварини чи балет, включаючи художню і документальну літературу.
  5. Зацікавте свою дитину яким-небудь хобі чи діяльністю, котра потребує читання та подобається їй. Конструюйте, готуйте їжу, грайте в настільні ігри, тому що такі заняття потребують, щоб дитина читала інструкції.
  6. Заохочуйте ваших дітей до листування зі своїми однолітками. Ними можуть бути друзі, котрі переїхали, далекі родичі, просто друзі з листування.
  7. Організуйте «пошук скарбів». Заховайте якусь річ, наприклад нову книгу, а потім лишіть письмові підказки, котрі приведуть дитину на це місце.
  8. Заплануйте екскурсію в зоопарк, цирк, музей і т.п. Знайдіть книги, котрі з цим пов’язані і поділіться ними з вашою дитиною.
  9. Заохочуйте вашу дитину складати різні історії і записуйте їх у той час, коли вона їх розповідає. Зробіть її власну збірку оповідань, записуючи історії і добавляючи її власні малюнки. Пізніше ваша дитина зможе читати свою книгу вам, другу, молодшому брату чи сестрі.
  10. Якщо ваша дитина - неохочий читач, вигадайте гру в читання буденних речей, таких як коробка з-під каші, - наклейки, старі листівки, комікси, програми телепередач. На холодильнику чи родинній інформаційній дошці лишайте повідомлення, котрі можуть її зацікавити.

Пам’ятка для батьків

  • Частіше самим ходити до бібліотеки.
  • Проявити зацікавленість до читання дитини.
  • Передплатити (по можливості) дитячий журнал.
  • Більше читайте дитині.
  • Подавайте власний приклад, і нехай дитина частіше бачить, як ви читаєте книжку, газету, журнал.
  • Даруйте книги.
  • Беріть книжку в подорож. Від цього вона стане ще цікавішою.
  • Не уникайте всіх «Чому?», «Що?», «Коли?»... Не лишайте нічого нез’ясованим.
  • Читайте в будь-який час, коли вам зручно.

Читання має приносити задоволення.

     Пам’ятайте, читання книг - це грандіозна репетиція та визначення майбутнього ставлення до процесу навчання.

Читайте знову і знову.

     Як відомо, діти полюбляють слухати одні й ті ж самі оповідки. Вони змушують читати вже набридлі вам книги знову і знову.

     Що ж робити у такому випадку? Ще разок перечитайте гасло цієї поради. Саме так, читайте те, що подобається дитині. Це не примха. Просто у дитини є бажання глибше зануритись у процес пізнання книги, знову і знову зустрічатися з героями твору, переживати з ними їхні пригоди. Не позбавляйте малюка задоволення від спільного читання. Адже відбувається процес підготовки майбутнього вдумливого та уважного читача, повноцінного сприйняття книги.

    І повірте, якщо ви спробуєте (в цілях економії часу) скоротити оповідання, реакція буде миттєвою. Тому, якщо книга приносить задоволення дитині і вона періодично до неї звертається, читайте її стільки разів, скільки малюк цього захоче.

Читайте усюди і завжди.

     Читати можна будь-де: на прогулянці, на пляжі, у поїзді, очікуючи на прийом до лікаря. Нехай у вашій сумці поряд із дитячими речами, іграшками завжди лежить книжка.

Не примушуйте дитину читати.

     Ніколи не змушуйте дитину читати (разом із собою або самостійно), якщо вона цього не бажає. Це є одним із найдієвіших засобів убити інтерес до читання та книги у дитини.

     Примусове читання - шлях до небажання читати взагалі. Шукайте позитивних та ефективних шляхів зацікавлення малюка захопливими книжками. Добирайте найпопулярніші серед дітлахів книги (у цьому вам прийдуть на допомогу бібліотекарі).

Не приховуйте від дитини своєї зацікавленості її читанням.

    Мабуть, немає нічого важливішого у вихованні читача, ніж стимулювання у нього любові до читання. Намагайтеся бути провідником у світ книжок, а не погоничем або оцінювачем того, що і як читає ваша дитина.

     Коли ваш малюк навчиться читати, частіше звертайтеся до нього з проханням почитати вам. Але не завдання, отримане в школі, а просто хорошу історію. І зробити це можна, наприклад, під час приготування вечері на кухні.

     Якщо дитина робить помилки в ході читання, але вони не є досить значними для загального сприйняття тексту, - не переривайте її, адже вона може втратити цікавість до історії, яку з усією відповідальністю читає саме вам. Хоча пізніше можна повернутися до прочитаного і виправити помилки.

     Запевніть дитину у тому, що для вас цікаве і потрібне її читання і ніколи не показуйте того, що слухаєте через необхідність. Заохочуйте будь-яке читання вголос: газети, журнали, оповіді або казки. Вам самим не вистачає часу почитати, а допомога у цьому вашої дитини буде досить корисною. Хіба це не стимул до читання! Все це не потребує якихось надзвичайних зусиль, а поряд із вами непомітно зростатиме справжній читач.

     Вашій дитині буде набагато легше вчитись. Її вільний час буде заповнено змістовно, цікаво та з користю, вона з легкістю знаходитиме та творчо опрацьовуватиме будь-яку інформацію. І це, безперечно, стане запорукою її успіху, і вашого, напевне, також!